Tilaajille

Tiis­tai­na Oulussa koetaan ai­nut­ker­tai­nen kon­sert­ti, jossa kuul­laan tuu­tu­lau­lu­ja ja unisia runoja

Lukioaikaiset ystävät – näyttelijä-laulaja Lotta Aakko ja kanteletaiteilija Aurora Visa – virittävät kanteleen ja laulun nukahtamisen avuksi.

Lotta Aakko (vas.) ja Aurora Visa tekivät yhdessä unettomuudesta esityksen, jossa nojaudutaan vanhoihin tuutulauluihin, kansanperinteeseen ja omiin sävellyksiin.
Lotta Aakko (vas.) ja Aurora Visa tekivät yhdessä unettomuudesta esityksen, jossa nojaudutaan vanhoihin tuutulauluihin, kansanperinteeseen ja omiin sävellyksiin.
Kuva: Carolina Stenbäck

Kantelisti Aurora Visa ja näyttelijä-laulaja Lotta Aakko ovat ideoineet näyttämöllisen konsertin Unen kuvia.

Kaksikon itse säveltämät kappaleet ja perinteiset tuutulaulut johdattavat yleisön yöllisiin tunnelmiin sekä seikkailuihin unen ja valveen rajamailla.

Aakko ja Visa ovat lukiokavereita Sibelius-lukiosta Helsingistä kymmenen vuoden takaa.

Alun perin Visan ajatuksena oli tehdä tuutulauluaiheinen konsertti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä