Terwa Towerin kaava sai lo­pul­li­sen sinetin – Ra­ken­nus­työt Oulun torin ku­pees­sa käyn­nis­ty­ne­vät syk­syl­lä

Kuvassa on vasemmalla Oulun Teatteri ja oikealla Keskustakirjasto Saari. Uusi tornihotelli tulee kuvan oikeassa reunassa näkyvän ja kirjaston vieressä sijaitsevan pysäköintialueen paikalle.
Kuvassa on vasemmalla Oulun Teatteri ja oikealla Keskustakirjasto Saari. Uusi tornihotelli tulee kuvan oikeassa reunassa näkyvän ja kirjaston vieressä sijaitsevan pysäköintialueen paikalle.
Kuva: Miika Yliniemelä

Oulun kauppatorin kupeeseen suunnitellun Terwa Tower -tornihotellin asemakaava on saanut lopullisen lainvoiman.

Korkein hallinto-oikeus kertoi maanantaiaamuna, että se hylkäsi tornihotellin asemakaavaa koskevan valituslupahakemuksen.

Taustalla on Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden kesällä antama päätös, jossa kaavasta tehdyt valitukset hylättiin. Valituslupaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen haki seitsemän henkilöä.

Terwa Towerin rakennuttaja on Osuuskauppa Arina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä