Ter­ra­fa­men lu­pa­ha­ke­mus Kol­mi­so­pen malmion hyö­dyn­tä­mi­ses­tä jä­tet­tiin tut­ki­mat­ta

Terrafamen tutkimatta jätetty hakemus koskee muun muassa Kolmisopen uuden avolouhoksen avaamista. Arkistokuva kesältä 2022.
Terrafamen tutkimatta jätetty hakemus koskee muun muassa Kolmisopen uuden avolouhoksen avaamista. Arkistokuva kesältä 2022.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Aluehallintovirasto on jättänyt tutkimatta Terrafamen ympäristö- ja vesitalouslupahakemuksen Sotkamossa ja Kajaanissa sijaitsevan Kolmisopen malmion hyödyntämisestä. Hanke malmion hyödyntämiseksi edellyttäisi mittavia vesistöjärjestelyitä, muun muassa Kolmisoppijärven patoamisen ja osittaisen kuivattamisen, Tuhkajoen yläosan uoman siirron ja Kalliojärven säännöstelyn.

Hakemus koskee muun muassa Kolmisopen uuden avolouhoksen avaamista siten, että uudesta louhoksesta ja olemassa olevasta Kuusilammen louhoksesta louhittaisiin malmia yhteensä enintään 18 miljoonaa tonnia vuodessa ja sivukiveä 57 miljoonaa tonnia vuodessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä