Kalevan haastattelemien kiinteistövälittäjien mukaan asuntomarkkina alkaa hiljalleen löytää uomansa korkean inflaation ja uuden korkotilanteen vallitessa. Tämä näkyy muun muassa siinä, että pyyntihinnat ovat alkaneet vastata paremmin sitä, mitä tämän päivän ostaja on valmis maksamaan.
Kuva: Liubov Alekseeva
Oulussa asunnot menevät kaupaksi melko nopeasti, vaikka asuntojen myyntimäärät ovat laskeneet selvästi edellisvuosiin verrattuna.
– Kolme vuotta sitten Oulussa oli 700 vapaata asuntoa, nyt niitä on yli kaksi kertaa enemmän. Nyt ollaan historiallisen hiljaisessa vaiheessa, mutta menossa kohti aika normaalia asuntomarkkinaa, arvioi Pohjois-Suomen Habita Oy:n myyntijohtaja Petteri Tikkanen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut