Täl­lai­nen on OYSin uusi lähes 200 mil­joo­nan euron F-talo, jonne muuttaa ai­kuis­ten syö­pä­osas­to ja ham­mas­kli­nik­ka

Potilaat pääsevät uutuuttaan hohtavaan F-taloon hoitoon marraskuun loppupuolella. Erikoispoliklinikoiden työ helpottuu, kun hajasijoitus päättyy.

Kehittämisylilääkäri Tuomas Holma (vas.), vatsakeskuksen johtaja Heikki Wiik ja syöpäkeskuksen johtaja Hanne Kuitunen odottavat testausvaiheen jälkeen taloon potilaita hoidettavaksi.
Kehittämisylilääkäri Tuomas Holma (vas.), vatsakeskuksen johtaja Heikki Wiik ja syöpäkeskuksen johtaja Hanne Kuitunen odottavat testausvaiheen jälkeen taloon potilaita hoidettavaksi.
Kuva: Mikko Halvari

OYSin syöpäkeskuksen johtaja Hanne Kuitunen ja OYSin vatsakeskuksen johtaja Heikki Wiik avaavat ovia, viittilöivät ja esittelevät tyytyväisin ilmein uudenkarheaa OYSin uuteen sairaalaan kuuluvaa F-taloa.

Tyytyväisyyteen on aihetta, sillä heidän johtamiensa osaamiskeskusten toiminnot sijoittuvat vastavalmistuneeseen taloon.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä