Tilaajille

Tai­val­kos­ken hen­ki­ri­kok­sen oi­keus­kä­sit­te­ly päättyi – 85-vuo­tias ampuja oli syyn­ta­kee­ton

Vankilääkärin mielestä 85-vuotiaan syytetyn mielentilatutkimukselle ei olisi ollut lääketieteellisiä perusteita. Oikeus päätti teetättää sen silti puolustuksen vaatimuksesta.

Mielentilatutkimusta käsiteltiin torstaina Oulun oikeustalolla.
Mielentilatutkimusta käsiteltiin torstaina Oulun oikeustalolla.
Kuva: Jenni Kivimäki/arkisto

Syyllistyikö Taivalkoskella viime keväänä miehen ampunut 85-vuotias mies murhaan vai tappoon?

Tämä selviää ensi viikolla, kun Oulun käräjäoikeus antaa tuomionsa henkirikoksesta. Sen käsittely päättyi torstaina.

85-vuotias ampui miehen Jokijärven kylätalolla maaliskuussa 2025. Hän kantoi uhrille kaunaa aiemmin tehdyistä puukaupoista. Mies näki uhrin kylätalolla, haki autostaan aseen ja ampui tätä kerran kuolettavasti.

Syyttäjä vaatii ampujalle tuomiota murhasta ja vaaran aiheuttamisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä