Syyt­tä­jä väittää Se­bas­tian Tynk­ky­sen syyl­lis­ty­neen ri­kok­seen kun­nal­lis­vaa­li­kam­pan­jas­saan – kan­san­edus­ta­ja kiisti oi­keu­des­sa syyt­teen­sä

Oululainen kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.) vastasi tiistaina Oulun käräjäoikeudessa syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Oululainen kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.) vastasi tiistaina Oulun käräjäoikeudessa syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Syyttäjä väittää, että hän syyllistyi siihen keväällä 2017 Facebook-sivuilla julkaisemissaan kirjoituksissa. Tynkkynen oli tuohon aikaan kunnallisvaaliehdokkaana.

Syyttäjän mukaan osana kunnallisvaalikampanjaansa Tynkkynen asetti yleisön saataville viestejä, joissa panetellaan ja solvataan maahanmuuttajia ja turvapaikanhakijoita.

Syyttäjä katsoo, että Tynkkysen Facebook-julkaisuissaan esittämät väitteet ja mielipiteet olivat omiaan herättämään suvaitsemattomuutta, halveksuntaa ja jopa vihaa kyseisiä ihmisryhmiä kohtaan.

Tynkkynen: Minulla oli moraalinen velvoite puhua

Tynkkynen kiisti syyllistyneensä rikokseen ja vaati syytteensä hylkäämistä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä