Suomen hii­li­nie­lut ovat poh­joi­sen metsien va­ras­sa, sanoo il­mas­to­pa­nee­lin uusi pu­heen­joh­ta­ja – "Kym­me­nes­sä maa­kun­nas­sa metsät on yli­ha­kat­tu"

Jos Pohjois-Suomen metsiä aletaan hakata entistä enemmän, hakkuita pitäisi vähentää muualla.

Helsinki

Suomen ilmastotavoitteet roikkuisivat ohuen langan varassa ilman Pohjois-Suomen metsämaita. Pohjoisessa metsien hiilivarasto kasvaa, muualla ei. Puuston kasvu ylittää poistuman eli metsät toimivat hiilinieluna ja tasoittavat hiilidioksidin sidonnan ja päästöjen suhdetta.

Ilmastopaneelin uusi puheenjohtaja, professori Jyri Seppälä sanoo, että muualla Suomessa metsää on hakattu monin paikoin enemmän kuin puu ehtii kasvaa. Se vähentää metsän kykyä sitoa hiilidioksidia.

– Tosiasiassa Pohjois-Suomen metsät ovat enää hiilinielu. Etelä- ja Keski-Suomen metsät eivät enää ole nieluja ollenkaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä