Seppo Määttä kokee, että työ Oulussa jäi pahasti kesken – Hän ei tiedä, mitä kau­pun­gin­joh­ta­jal­ta odo­tet­tu "y­leis­joh­ta­mi­nen" edes mer­kit­see

Myös johtajasopimukseen kirjatut tavoitteet jäivät asettamatta.

Seppo Määttä kokee, että hänen työnsä Oulun kaupunginjohtajana jäi kesken.
Seppo Määttä kokee, että hänen työnsä Oulun kaupunginjohtajana jäi kesken.
Kuva: Pekka Peura

Haikea olo.

Se on päällimmäinen tunnelma Seppo Määtällä nyt, kun Oulun kaupunginjohtajuus on päättynyt kolme päivää aikaisemmin.

– Koen, että kaupunginjohtajan pesti jäi merkittävästi keskeneräiseksi. Olisin työskennellyt mielelläni pitempäänkin, mutta tilanne on nyt, mikä on, Määttä kuvailee ajatuksiaan.

Kaleva kertoi Määtän erosta torstai-iltana. Poliitikot perustelivat Määtän eroa johtamistaitojen ja kunnallishallinnon kokemuksen puutteilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä