Alina Tomnikov kertoo käyneensä Järjettömän paska idea -elokuvan kuvausten aikaan Tuiran avantouintipaikalla kokeilemassa, suoriutuuko hän varmasti kohtauksesta kylmässä vedessä.
Kuva: Anssi Juntto
Oulun seudulla kuvatussa Järjettömän paska idea -elokuvassa pelisuunnittelijaa näyttelevä Alina Tomnikov harjoitteli kyllä rooliaan varten tietokoneen näppäimistön käyttöä, mutta roolihahmon myyntipuheeseen hyisessä vedessä hän valmistautui ainoastaan monologiaan päntäten.
Tomnikov oli joskus käynyt avannossa avantouintia harrastavan puolisonsa kanssa ja uskoi suoriutuvansa kohtauksesta. Elokuvan tuotantoporras kuitenkin mietti kuumeisesti, mitä tehtäisiin, jos niin ei kävisikään.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut