Reh­to­rit kiel­täy­tyi­vät kom­men­toi­mas­ta kou­lu­jen lak­kau­tuk­sia – Si­vis­tys­joh­ta­ja kiis­tää, että haas­tat­te­lut olisi kiel­let­ty

Ainoastaan sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä on kommentoinut palveluverkkouudistusta julkisesti.

Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Keskiviikkona julkaistu Oulun kaupungin palveluverkkoselvitys supistaa kaupungin palveluja runsaasti. Uudistuksella tulee olemaan merkittäviä vaikutuksia kaupunkilaisiin ja kaupungin henkilöstöön. Palveluverkkouudistus koskettaa kouluja, päiväkoteja, kirjastoja, kulttuuripalveluja, liikuntatiloja ja vapaata sivistystyötä.

Toistaiseksi ainoa julkisesti asiaa kommentoinut viranhaltija on kulttuuri- ja sivistysjohtaja Mika Penttilä. Kaleva tavoitteli Oulunlahden koulun, Metsokankaan koulun ja Hiukkavaaran koulun rehtoreita kommentoimaan palveluverkon uudistusta.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 3 kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä