K-Market Veitikan kauppiaat Katja ja Jussi Haanpää toivat kärryillä hävikkiruokaa Rajakylän asukasyhdistyksen vapaaehtoiselle työntekijälle Marjo Mettovaaralle.
Kuva: Pekka Peura
Rajakylän asukastuvalla vapaaehtoisena työskentelevä Marjo Mettovaara peruuttaa autonsa K-Market Veitikan lastauspaikalle perjantaina aamulla noutaakseen hävikkiruokaa.
– Mielellämme me annamme nämä hyvään tarkoitukseen ja nimenomaan tähän omalle alueelle. Ja ennemmin käyttökelpoisia elintarvikkeita tähän käyttöön kuin muuhun hävikkiin, kauppiaat Katja ja Jussi Haanpää K-Market Veitikasta sanovat.
Hävikkiruoan jakamiseen Rajakylässä lähdettiin, kun siellä kuultiin tällaista toimintaa olevan jossakin muualla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut