Hoitopalvelut: Pohteen uudella här­ve­lil­lä voi mitata ter­veyt­tään aivan itse Kon­tin­kan­kaan akuut­ti­vas­taan­otol­la

Rikokset: Au­to­kaup­pa johti julmaan ryös­töön Kau­ko­vai­niol­la

Kauppahalli: Jou­lun­ai­ka avat­tiin Oulun kaup­pa­hal­lis­sa kol­mi­päi­väi­sel­lä ta­pah­tu­mal­la

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Punk­ke­ja ha­vai­taan run­saas­ti Oulun seu­dul­la, mutta puu­tiais­ai­vo­kuu­met­ta ei – Poh­jois-Poh­jan­maal­la TBE-vi­ruk­sen riski on eri­tyi­ses­ti yhdellä saa­rel­la

Noin 1–2 prosenttia punkeista levittää puutiaisaivokuumetta. Suurin osa TBE-tartunnan saaneista eivät kuitenkaan oireile taudista.
Noin 1–2 prosenttia punkeista levittää puutiaisaivokuumetta. Suurin osa TBE-tartunnan saaneista eivät kuitenkaan oireile taudista.

Oulun seudulla on raportoitu kesän aikana lukemattomista punkkihavainnoista Punkkilive-sivuston kautta, mutta puutiaisaivokuumetapausten määrä ei ole toistaiseksi noussut merkittävästi. Kaleva uutisoi kesäkuun alussa Oulun seudun olevan havaintojen kärkipäässä asukaslukuun nähden.

Kesäkuun 29. päivään mennessä THL:n tartuntatautirekisteriin oli Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä kirjattu kolme puutiaisaivokuume-, eli TBE-tartuntaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.