Porojen poluilta parlamenttiin
– Näen itseni jatkossakin elämässä onnellista elämää pohjoisessa, ensimmäisen kauden keskustalainen kansanedustaja Olga Oinas-Panuma sanoo. Hän korostaa, ettei kansanedustajan tarvitse tietää kaikesta kaikkea. – Olen viimeisen päälle pohjoisen äänitorvi.
Olga Oinas-Panuma, 24 on juuri tullut hanhimetsältä poikaystävänsä Ari Veikko Puskan, "Arkon", kanssa.
Hanhea ei näy roikkumassa ovenpielessä, mutta eteisessä on kipollinen kehnäsieniä. Niistä on tulossa illaksi Moskovan sieniherkkua.
Oinas-Panuman rentouttava kesä on kääntymässä kohti kansanedustajan arkea. Tosin täysin lomalla kansanedustaja ei ole ollut kesälläkään. Asiat eivät aina anna odottaa ja yhteydet äänestäjiin on pidettävä kunnossa.
Pudasjärven Panumalla on tuskin koskaan puhuttu niin paljon politiikkaa kuin nyt.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut