Po­lii­sil­le uusi ohje ase­lu­pien kä­sit­te­lyyn – Oulun po­lii­si­lai­tos myönsi viime vuonna yli 10 000 ase­lu­paa

Poliisilaitokset ovat saaneet uuden ohjeen aselupien käsittelyyn.

Elokuun alussa voimaan astuneen ohjeen avulla poliisi pyrkii siihen, että eri puolilla maata sijaitsevien poliisilaitosten käytännöt ampuma-aselupa-asioissa olisivat yhdenmukaisia.

Uusi ohjeistus noudattelee ampuma-aselakiin kesällä 2019 tehtyjä muutoksia ja se antaa poliisilaitoksille nykyistä paremmat eväät siihen, miten niiden tulisi soveltaa uudistunutta lakia myöntäessään aselupia.

– Laki on edelleen monitulkintaista. Tulevaisuudessa pystymme arvioimaan paremmin, onko ohjeella todella ollut valtakunnallisesti arvioiden lupakäytäntöä yhtenäistävä vaikutus, Oulun poliisilaitoksen lupasektoriin vs.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä