Pohteen alueel­la on lai­nas­sa yli 100 000 apu­vä­li­net­tä

Vanhusten halutaan asuvan kotonaan mahdollisimman pitkään, ja sillä on vaikutusta erilaisten arjen apuvälineiden tarpeeseen. Niitä saa Pohteen kautta lainaksi, mutta myös alan kaupalla riittää asiakkaita.

Anna Kämäräinen (kuvassa) luotsaa työparinsa Tarja Matkaselän kanssa Ettonet-ketjun Oulun-myymälää. Valkoiseen tuoliin asiakas voi istahtaa vaihtamaan kuulumisia ja lepuuttamaan jalkojaan.
Anna Kämäräinen (kuvassa) luotsaa työparinsa Tarja Matkaselän kanssa Ettonet-ketjun Oulun-myymälää. Valkoiseen tuoliin asiakas voi istahtaa vaihtamaan kuulumisia ja lepuuttamaan jalkojaan.
Kuva: Sanna Niemi

Tukeva, korkeaselkäinen, käsinojallinen tuoli seisoo myyntitiskin vieressä Oulun Hallituskadulla sijaitsevassa kivijalkakaupassa. Tuoliin voi istahtaa porisemaan myyjän kanssa, jos haluaa. Moni haluaa.

Ettonet myy apuvälineitä ja seniorihuonekaluja. Anna Kämäräinen kertoo, että liikkeen pääasiakasryhmää on vanhempi väki lapsineen ja lapsenlapsineen.

Erilaisilla apuvälineillä voi helpottaa ikäihmisen pärjäämistä kotona.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä