Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen uusi hyvinvointialuejohtaja Mikko Komulainen sanoo, että Soitella on hyvä draivi päällä.
Kuva: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen johtajan Mikko Komulaisen mukaan yhteistyön syventäminen Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen kanssa sopimalla on yhteinen etu sekä asiakkaiden että alueiden talouden kannalta.
– Palvelumyynnistä on hyvä sopia ja meillä siinä on yhteisiä intressejä. Se on kummankin osapuolen edun mukaista ja mahdollistaa paremman ennakoinnin, Komulainen sanoo.
Tällä hetkellä Pohteen Eteläisen ja Rannikon asukkaat käyttävät myös Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen erikoissairaanhoidon palveluja.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut