Pe­tok­sia Oulussa ura­koi­nut nainen sai jälleen eh­dol­lis­ta – kau­pit­te­li netissä takkeja ja housuja

Petoksia urakoinut nainen sai maanantaina jälleen ehdollisen vankeustuomion Oulun käräjäoikeudelta.

Nainen kauppasi internetissä tuotteita, joita havitelleet ostajat siirsivät rahat hänen tililleen. Naisella ei kuitenkaan ollut aikomustakaan toimittaa niitä ostajille.

Nainen möi esimerkiksi takkeja, housuja, paitoja ja lakanoita. Hän kaupitteli myös esimerkiksi urheiluvaatteita, pelikonsolin, puhelimen, kengät, oppikirjoja ja dvd-levyjä.

Nainen onnistui saavuttamaan rikoksillaan yli 2000 euron suuruisen rikoshyödyn.

– Kysymys on yksityishenkilöistä, joille yksittäisen vahingon merkittävyys aiheutuneine vaivoineen ja mielipahoineen voi hyvinkin olla muuta kuin vähäinen, oikeus totesi tuomiossaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä