Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Pa­nos­ta­mi­nen kou­lu­ruoan makuun ei ole eu­rois­ta kiinni

Esko Kiuru Oulusta kysyy mielipidekirjoituksessaan (Kaleva 31.1.) olisiko kouluruokaan mahdollista panostaa vähän enemmän. Mielestäni vastaus on selkeästi kyllä olisi.

Kouluruoasta on syytä puhua. On syytä kuunnella nyt meidän lapsia ja nuoria sekä koulujen henkilökuntaa tarkalla korvalla, vähättelemättä. Tällä hetkellä Suomen järjestelmää pidetään maailmalla malliesimerkkinä hyvin toteutetusta kouluruokailusta. Monin paikoin asia toivottavasti on näin, mutta Oulussa kouluruokailussa on mielestäni nopeaa ratkaisua vaativia epäkohtia.

Ilman riittävää ravintoa ei jaksa keskittyä ja opiskella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut