Pää­sim­me viimein tu­tus­tu­maan To­ri­ho­tel­lin huo­nei­siin – Tältä näyttää maisema ylim­mäs­tä ker­rok­ses­ta

Pitkään keskeneräisenä seissyt Torihotelli avaa ovensa heinäkuussa. Scandic Go -hotellissa on 144 huonetta, ja rakennuksessa toimii myös tapahtumatila Tarkastamo sekä pysäköintihalli.

Torihotellin työt etenevät aikataulussa, ja huoneita valmistuu yhteensä 144.
Torihotellin työt etenevät aikataulussa, ja huoneita valmistuu yhteensä 144.
Kuva: Mikko Halvari

Keskeneräisenä vuosia Oulun torinrannassa seissyt, surullisenkuuluisa Torihotelli avaa vihdoin ovensa heinäkuussa.

Valmiilta rakennus ei vielä näytä, mutta rakennustöiden taataan valmistuvan kesäkuun loppuun mennessä.

– Se on hurjaa, miten paljon yhdessä viikossa ehtii tapahtua, työmaapäällikkö Markus Matala rakennusyhtiö SRV:ltä toteaa.

Jatkuvasti eri puolella työmaata jokin elementti, pinta tai asennus valmistuu. Töissä rakennuksessa ja sen pihapiirissä pyörii päivittäin 90–100 henkeä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä