OYSin työ­maal­la rik­kou­tui kau­ko­läm­pö­put­ki, kuumaa vettä suih­ku­si kel­la­ri­ker­rok­seen ja höyry sa­keut­ti näkymän – katso lukijan kuvaama video on­net­to­muu­des­ta

OYSin rakennustyömaalla sattui laiterikko. Arkistokuva.
OYSin rakennustyömaalla sattui laiterikko. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun yliopistollisen sairaalan (OYS) uuden sairaalan työmaalla sattui kahden aikaan maanantai-iltapäivänä laiterikko. Kaukolämpöputken komponentti rikkoutui ja putkesta suihkusi suurella paineella kuumaa vettä rakennukseen sisälle.

Kuuma vesi aiheutti myös runsaasti sankkaa höyryä, jota haihdutettiin ikkunoiden ja savunpoistokanavien avulla pois. Henkilövahinkoja ei sattunut. Pelastuslaitos saapui paikalle avustamaan tilanteessa.

Ohjelmajohtaja Kari-Pekka Tampio kertoo, että tilannetta päästään arvioimaan tarkemmin tiistaina. Silloin selviää, kuinka laajalle vesi ja höyry ovat levinneet ja kuinka tapahtunut vaikuttaa rakentamisen aikatauluihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä