Tilaajille

OYSin hoi­ta­jat voivat jäädä jopa ilman palkkaa tou­ko­kuus­sa – työn­an­ta­ja vetoaa tek­ni­siin syihin

Hoitajalakon aikana tehdyt suojelutyötunnit on kirjattu paperille. Nyt työnantaja siirtää yli 22 000 työvuoroa yksitellen palkanmaksujärjestelmään.

Moni Oulun yliopistollisen sairaalan sairaanhoitajista on jäämässä lakon vuoksi ilman puolen kuukauden palkkaa. OYS ilmoitti maanantaina, että se ei aio maksaa hoitajien lakon aikana 1.–14. huhtikuuta tehtyjä suojelutöitä sovittuna palkanmaksupäivänä, vaan aikaisintaan toukokuun lopussa.

Maanantaina 3. toukokuuta päivätyn ilmoituksen mukaan suojelutyössä tehdyt työvuorot voidaan tallentaa palkanmaksuun vasta sen jälkeen, kun työtaisteluihin liittyvät poissaolot on tallennettu.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä