Tilaajille

Ouluun tulossa lisää ro­ko­tus­paik­ko­ja – Kau­pun­gin mukaan ko­ro­na­ro­ko­tuk­sia on kes­ki­tet­ty Ou­lu­hal­liin ro­ko­te­pu­lan vuoksi

Ensi viikon lauantaina rokotusaikoja on tarjolla myös Haukiputaalla ja Kiimingissä. Osa rokotuksista pyritään järjestämään siellä myös tulevilla viikoilla. – Itse kyllä ottaisin Astra Zenecan rokotteen, jos saisin, Oulun terveysjohtaja Jorma Mäkitalo sanoo.

Koronarokotuksia on keskitetty Ouluhalliin, mutta muuallakin niitä annetaan. Arkistokuva.
Koronarokotuksia on keskitetty Ouluhalliin, mutta muuallakin niitä annetaan. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Kalevan lukija ihmetteli äskettäin, miksei koronarokotuksia järjestetä enemmän myös kaupungin reuna-alueilla Oulun entisissä ympäryskunnissa.

Oulun kaupungin mukaan rokotuksia on viime aikoina keskitetty Ouluhalliin ennen muuta rokotepulan vuoksi. Haukiputaalla, Kiimingissä, Oulunsalossa, Yli-Iissä ja Ylikiimingissä ihmisiä on rokotettu ajoittain.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä