Essee

Oulussa his­to­rias­ta muis­tut­taa yhä har­vem­pi asia – jälleen yksi suo­jel­tu ra­ken­nus vau­rioi­tui palossa pahoin

Historian katoaminen katukuvasta vie sen kauemmas ymmärryksestä. Siksi Oulun olisi tehtävä enemmän suojeltujen rakennusten suojelemisen eteen. Tyhjilleen jätetyt rakennukset tuntuvat tässä kaupungissa palavan kerta toisensa jälkeen.

Heinäkuun alkupuolella Oulu menetti jälleen osan rakennushistoriastaan, kun Maikkulassa Maikkulanrinteen varrella sijainnut viinatehtaan varasto paloi huonoon kuntoon.

Rakennus oli vuosina 1870–1917 toimineen Maikkulan Höyrywiinapolttimon viljavarasto ja kulttuurihistoriallisesti arvokas kohde. Itse viinapolttimo sijaitsi nykyisen Maikkulan kartanon alueella.

Viljavaraston omistaa Oulun kaupunki. Se oli suojeltu asemakaavassa.

Mutta suojelu paperilla on eri asia, kuin suojelu käytännössä.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut