Oulussa järjestetään kesäkuun lopulla uusi perinteiseen iskelmämusiikkiin keskittyvä festivaali.
Ouluhallissa ja sen piha-alueella järjestettävällä kolmipäiväisellä Iskelmää ja Aurinkoa -festivaalilla nähdään kaikkiaan 13 kotimaista artistia, muun muassa Markku Aro & Diesel, Eija Kantola, Komiat, Kyösti Mäkimattila, Lasse Hoikka & Souvarit, Yölintu ja alkuperäiskokoonpanossaan esiintyvä Finlanders ‘84.
Tarjolla on myös Markku Aron, Kai Hyttisen, Lea Lavenin sekä Marion Rungin Yhdessä-kiertueen yhteiskonsertti.
Festivaalin ajaksi Ouluhallin pihalle on tulossa iso terassi sekä iskelmäkaraoke. Lisäksi Ouluhalliin rakentuu yli tuhatneliöinen tanssilattia.
Festivaalin tarjontaan kuuluu myös Tanssileiri, joka sopii sekä opetettavien tanssilajien perusteet hallitseville sekä pidempään tanssineille.
Tanssileirin opettajina toimivat muun muassa Sami ja Jutta Helenius Helsingistä, Joonas Kainulainen ja Alina Mustamaa Turusta, Reetta Koivuniemi ja Tuomas Sillanpää Helsingistä, Sari ja Jari Aaltonen Oulusta sekä Anne-Riina Hurskainen ja Tapani Hasa Kuopiosta.
27.–29. kesäkuuta toteutettavan Iskelmää ja Aurinkoa -festivaalin järjestää ohjelmatoimisto Gramofoni Oy.