Tilaajille

Oulussa aletaan jär­jes­tää rip­pi­lei­re­jä, jotka on pil­kot­tu osiin – Viikko voi olla liian raskas paitsi nuo­ril­le myös iso­sil­le ja hen­ki­lö­kun­nal­le

Seurakunnissa on alettu puhumaan nuorten leirikuntoisuudesta.

Limingan seurakunta kokeilee ensimmäistä kertaa päiväpainotteista elämysrippikoulua, jolloin nuoret pääsevät nukkumaan omiin koteihinsa.
Limingan seurakunta kokeilee ensimmäistä kertaa päiväpainotteista elämysrippikoulua, jolloin nuoret pääsevät nukkumaan omiin koteihinsa.
Kuva: Emilia Tiitto

Oulussa ja Oulun seudulla on tunnistettu tarve hybridimallisiin rippikouluihin.

50–50 -leiriksi kutsuttu hybridileirimalli tarkoittaa, että ensimmäinen puoli rippikoulusta järjestetään päivätoteutuksena ja toinen puoli leirinä.

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kasvatuksen tiimivastaava ja nuorisotyönohjaaja Mono Kuoppala kertoo, että rippikouluihin tuovat haasteita muun muassa nuorten neuromonimuotoisuus, mielenterveyshaasteet, sosiaaliset haasteet, ruokavalio, syömishäiriökuviot, kiusaaminen ja vaikeat perhetilanteet.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä