Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Oulun yli­opis­ton kas­va­vien vuok­rien on­gel­maan on löy­det­tä­vä keinot muualta kuin kam­puk­sen ha­jot­ta­mi­ses­ta

Linnanmaan pitkäjänteisesti rakennettu monitieteellinen kampus tarjoaa pohjoismaiden mittakaavassa ainutlaatuisen kilpailuedun.

Jos olisin kaikkivoipa oululainen mahtinainen, sijoittaisin koko yliopiston Oritkariin ja siirtäisin sellua ja kartonkia tahkoavan tehtaan piirun verran pohjoisemmaksi. Muuan muassa tällaista visioimme aiemmin Oulun suistovisiotyöryhmässä.

Näin yliopisto sijaitsisi paitsi tutkimusta, innovaatioita ja opiskelijoita inspiroivalla alueella, myös kaupungin keskustan läheisyydessä sekä paremmin lentokentän ulottuvilla mahdollistaen kansainvälisten asiantuntijoiden ja liike-elämän edustajien vierailut.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa