Oulun ja Lapin yliopistot aloittavat maahanmuuttajille suunnatun valmentavan koulutuksen, jonka tavoitteena on suomenkielisiin yliopisto-opintoihin hakeutuminen, yliopistot tiedottavat.
Kohti yliopistoa -koulutuksessa maahanmuuttajat pääsevät kehittämään suomen kielen taitojaan, oppivat yliopisto-opinnoissa tarvittavaa suomea ja saavat tietoa opiskelusta suomessa.
Tavoitteena on myös kehittää opiskelutaitoja sekä tutustua kiinnostaviin aloihin ja opiskeluympäristöihin. Koulutuksessa osallistujat saavat yksilöllistä tukea omalta ohjaajalta.
Siinä missä maahanmuuttajien kotoutumiskoulutuksissa (KOTO) tavoitteena on saavuttaa kielitaso B1, vaaditaan suomenkielisiin koulutusohjelmiin tyypillisesti taso B2. Kohti yliopistoa -koulutus kohdistuukin tähän nivelkohtaan ja pyrkii täyttämään aukon yliopistoon hakeutuvien taitotasossa.
Hakuaika ensimmäiseen valmennukseen on auki 31. toukokuuta saakka, ja valmennus alkaa syksyllä 2024. Haku tapahtuu Oulun yliopiston jatkuvan oppimisen verkkosivuilla.
Kohti yliopistoa -hanke on Euroopan sosiaalirahasto (ESR+) -ohjelman rahoittamaa kehittämistoimintaa, joka pilotoi maahanmuuttajien valmentavaa koulutusta ja ohjausta Lapin ja Oulun yliopistoissa erityisesti Pohjois-Suomessa asuville maahanmuuttajille.