Teatterin toimitusjohtaja Anu-Maarit Moilanen korostaa, että suunniteltujen lomautusten ajoituksessa täytyy lähteä siitä, että talon työ turvataan. "Että produktiot pysyvät aikataulussa ja valmistuvat sillä tavalla, että ne ovat syksyllä esitettävissä", hän sanoo.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Oulun teatteri tiedotti viime viikolla alkaneista yhteistoimintaneuvotteluista, jotka koskevat koko Oulun kaupunginteatteri Oy:n henkilökuntaa. Syy on koronatilanteesta aiheutunut teatterin sulku. Teatteri ei ole voinut toteuttaa kevätkauden esityksiä suunnitellusti.
– Suunnittelemme 30 kalenteripäivän lomautusta tasapuolisesti koko henkilökunnalle, teatterin toimitusjohtaja Anu-Maarit Moilanen kertoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut