Oulun tai­de­mu­seo sai mer­kit­tä­vän tai­de­lah­joi­tuk­sen – Mu­hos­lai­sen Terttu Jur­va­kai­sen maa­lauk­sis­ta tehdään eril­lis­ko­koel­ma

Terttu Jurvakaisen teoksista löytyy muun muassa ajatuksellisia ja visuaalisia yhteyksiä vuodenaikoihin, maisemaan ja luontoon. Arkistokuva.
Terttu Jurvakaisen teoksista löytyy muun muassa ajatuksellisia ja visuaalisia yhteyksiä vuodenaikoihin, maisemaan ja luontoon. Arkistokuva.
Kuva: Janne Körkkö

Oulun kaupunki on saanut merkittävän taidelahjoituksen muhoslaiselta taiteilijalta Terttu Jurvakaiselta Oulun taidemuseon kokoelmiin. Suurin osa 29 teoksesta on 2000-luvulta.

Lahjoitusteoksista muodostetaan taiteilijan nimeä kantava erilliskokoelma, jonka tallennus- ja hoitovastuu on Oulun taidemuseolla. Lahjoituksen myötä Jurvakaisen teoksia on taidemuseon kokoelmissa kaikkiaan 43.

Muhoksella asuva ja työskentelevä Terttu Jurvakainen (s. 1939) on toiminut vapaana kuvataiteilijana lähes 60 vuotta. Jurvakainen tunnetaan suurikokoisista, värikylläisistä ja tunnevoimaisista abstrakteista maalauksistaan, joista tuoreimmat ovat viime vuodelta.

Jurvakaisen taiteilijan työtä on rytmittänyt vuodesta 1977 kesänäyttelyiden organisointi omassa taidegalleriassa kotitalon yhteydessä. Suositussa vierailukohteessa on esitelty Jurvakaisen oman tuotannon lisäksi kymmenien vierailevien taiteilijoiden teoksia ja näyttelyiden yhteydessä on järjestetty erilaisia kulttuuritapahtumia,

Oulun taidemuseo järjesti Terttu Jurvakaisen elämäntyötä laajasti esittelevän Loistava paletti -näyttelyn keväällä 2019. Jurvakainen on Oulun yliopiston kunniatohtori (2009) ja Taidemaalariliiton jäsen. Hänelle myönnettiin valtion taiteilijaeläke vuonna 2000.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä