Oulun po­lii­sil­la run­saas­ti teh­tä­viä va­pun­päi­vä­nä – häi­riöi­tä, ko­ti­hä­ly­tyk­siä, rat­ti­juop­po­ja

Poliisilla oli runsaasti tehtäviä Oulun poliisilaitoksen alueella vapunpäivänä. Ihmisiä oli paljon liikkeellä niin päivällä kuin illalla.

Tiedotteen mukaan poliisin tehtävät painottuivat häiriökäyttäytymisiin, kotihälytyksiin, juopuneisiin henkilöihin ja liikenteeseen.

Päihtyneitä kuljettajia poliisi kertoo pysäyttäneensä neljä: Kiimingissä, Pudasjärvellä, Sievissä ja Paltamossa.

Vaalassa poliisipartio pysäytti kovaa ylinopeutta ajaneen kuljettajan iltapäivällä. Partio mittasi valtatie 22:lla auton nopeudeksi 169 kilometriä tunnissa, kun alueella on kahdeksankympin rajoitus.

Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja häntä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä