Oulun po­lii­si­lai­tok­sen po­lii­sia syy­te­tään lah­jus­rik­ko­muk­ses­ta – kiistää syyl­lis­ty­neen­sä ri­kok­seen

Syyte liittyy Bike's Patrullenin Ilkka Pulkkiseen. Syyttäjä ei nostanut Pulkkista vastaan syytettä lahjuksen antamisesta

Oulun poliisilaitoksella työskentelevä poliisi on saanut syytteen lahjusrikkomuksesta.

Syyte liittyy kokonaisuuteen, jossa oululaisen varastettuja pyöriä etsineen Bike's Patrullenin johtohahmoa Ilkka Pulkkista on epäilty useista rikoksista.

Yksi Pulkkisen tekemiksi epäilemistä rikoksista on ollut lahjuksen antaminen. Hänen epäiltiin syyllistyneen siihen kesällä 2025 Oulussa. Syyttäjä päätti tiistaina, ettei hän nosta siitä syytettä Pulkkista vastaan.

Ratkaisusta ilmenee, että Pulkkinen on pitänyt yhteyttä poliisin kanssa ja heillä on ollut keskustelutilaisuuksia. Tilaisuuksilla on pyritty varmistamaan, että Bike's Patrullenin toiminta pysyy lain mukaisissa puitteissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä