Oulun ongelma on, että pai­kal­li­set eivät usko sen hyviin puo­liin, sanovat uudet val­tuu­te­tut – "Pitää olla ylpeä pas­kas­ta kau­pun­nis­ta"

Kaleva haastattelee uusia valtuutettuja kaupungin kehittämiseen liittyvistä aiheista. Mariam Kandelberg, Johanna Karjula, Harri Minkkinen sekä Veli-Pekka Pohjola pohtivat Oulun matkailun vetovoimaisuutta.

Mariam Kandelberg haluaisi, että Oulun joukkoliikennettä kehitettöisiin. Hän olisi itse halukas selvittämään raitiotien mahdollisuutta kaupunkiin.
Mariam Kandelberg haluaisi, että Oulun joukkoliikennettä kehitettöisiin. Hän olisi itse halukas selvittämään raitiotien mahdollisuutta kaupunkiin.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Uudet valtuutetut

Huvipuistot ja kylpylät ovat ovat monille matkailijoille, etenkin lapsiperheille, tärkeitä kesälomareissujen kohteita.

Oulusta ei tällä hetkellä löydy kumpaakaan.

Neljä, vastikään pestinsä aloittanutta kaupunginvaltuutettua pohtii Oulun matkailua ja sen vetovoimaa.


Täysi potentiaali käyttämättä

Vihreiden riveistä kaupunginvaltuustoon valittu Mariam Kandelberg kokee Oulun matkailun olevan nousussa ja uskoo sen lisääntyvän tulevina vuosina yhä enemmän.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä