Oulun norssin lu­kio­lai­set mars­si­vat ulos kesken kou­lu­päi­vän, mutta osa vas­tus­ti pro­tes­tia – "­Ta­voit­tee­nam­me on saada hal­li­tus pe­rään­ty­mään ai­keis­taan"

Hallitus aikoo rajata rajata oppikirjojen ja ylioppilaskokeiden maksuttomuuden alle 18-vuotiaille.

Oulun normaalikoulun lukion lounaspöydässä käytiin torstaina kiivasta poliittista mielipiteenvaihtoa.

Iso osa norssilaisista oli osallistumassa valtakunnalliseen lukiolaisten ulosmarssiin, jolla vastustetaan hallituksen aikeita rajata toisen asteen koulutuksen maksuttomuutta.

Jos hallituksen kehysriihessä linjaama sopeutus toteutuu, rajataan oppivelvollisten maksuttomat oppimateriaalit ja ylioppilaskokeet sekä koulumatkatuki sen kalenterivuoden loppuun, jonka kuluessa opiskelija täyttää 18 vuotta.

Normaalikoulun lukiossa opiskelevan Nietos Harjun mukaan maksuttomuuden rajaaminen asettaa ihmiset epätasa-arvoiseen asemaan. Kaikilla ei ole varaa maksaa oppikirjoja omasta pussista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä