Oulun kau­pun­ki hakee nyt uutta yrit­tä­jää Kii­ke­lin kyl­py­lään – ha­ki­joil­le an­ne­taan va­paam­mat kädet ja me­ri­kyl­py­läs­tä ei enää puhuta

Kilpailu pidetään maalis-toukokuussa. Kesän jälkeen pitäisi voittajan olla selvillä.

Oulun kaupunki avaa uudelleen tontinluovutuskilpailun kahdesta tontista, millä tavoitellaan kylpylähankkeen toteuttajaa torinrantaan Kiikeliin. Kilpailuaika on maaliskuun alusta ja toukokuun loppuun.

Oulun kaupunginhallitus päätti tontinluovutuskilpailusta maanantaina. Päätösasiakirjassa ei mainita sanaa merikylpylä. Nyt halutaan antaa kilpailuun osallistuville enemmän vapauksia luoda konsepti, joka olisi sopivampi paikkaan ja liiketaloudellisesti järkevä.

Tähän ei siis koskaan noussutkaan Kiikelin Allas Sea Poolia, mutta nyt lähtee käyntiin uusi yritys. Kylpylän toteuttajaa haetaan maaliskuussa alkavalla uudella tontinluovutuskilpailulla.
Tähän ei siis koskaan noussutkaan Kiikelin Allas Sea Poolia, mutta nyt lähtee käyntiin uusi yritys. Kylpylän toteuttajaa haetaan maaliskuussa alkavalla uudella tontinluovutuskilpailulla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä