Oulun kau­pun­ki ei hae va­li­tus­lu­paa Vii­ni­vaa­ra-pää­tök­ses­tä – ­Pie­nen­ty­nyt ve­si­mää­rä kat­so­taan riit­tä­väk­si

Viinivaaran pohjavesialueen vedestä on kiistelty vuosikymmeniä, että voiko Oulun vesi rakentaa alueelle vedenottojärjestelmän.
Viinivaaran pohjavesialueen vedestä on kiistelty vuosikymmeniä, että voiko Oulun vesi rakentaa alueelle vedenottojärjestelmän.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun kaupunki ei hae korkeimmalta hallinto-oikeudelta valituslupaa Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden joulukuun alussa tekemästä päätöksestä Viinivaaran ja Kälväsvaaran pohjavesialueiden vedenottoluvasta.

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto myönsi kaksi vuotta sitten Oulun Vedelle luvan vedenottoon Viinivaaran-Kälväsvaaran pohjavesialueelta. Luvan mukainen veden ottomäärä oli 9 300 kuutiota vuorokaudessa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä