Tilaajille

Oulun kau­pun­gin­sai­raa­lan näyt­tee­not­to­pis­teen la­bo­ra­to­rio­toi­min­ta on lop­pu­nut – ky­syim­me, mihin näyt­tee­not­to kes­ki­te­tään jat­kos­sa

Oulun kaupunginsairaalan näytteenottopiste on lopettanut laboratoriotoimintansa 1.12 alkaen. Jatkossa näytteenotto keskittyy muihin Oulun NordLabin näytteenottopisteisiin.

Oulu
-
Kuva: Kontiainen Jarmo

Oulun kaupunginsairaalan näytteenottopiste on lopettanut laboratoriotoimintansa 1.12 alkaen. Kaupunginsairaalan laboratoriossa kävi noin 350 asiakasta viikossa. Näytteenottopisteestä on palveltu myös Oulun kaupunginsairaalaa, jossa on käyty ottamassa verinäytteitä vuodeosastoilta. Laboratoriotoiminnan lakkauttamisella ei ole vaikutusta vuodeosastoilla tapahtuvaan verinäytteenottoon.

Miksi kaupunginsairaalan näytteenottopisteen laboratoriotoiminta lopetettiin, NordLabin Oulun aluelaboratorion osastonhoitaja Heidi Pirkola?

– NordLab tekee muutokset näytteenottopisteiden verkostoon tarkastelemalla niiden sijaintia, käyttöastetta ja tarvetta yhteistyössä asiakkaiden kanssa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä