Oulun kaup­pa­hal­lin kah­vi­las­sa pääsee taiteen makuun tou­ko­kuus­sa – Tar­jol­la on muun muassa pinkkiä hat­ta­raa

Hallikahvilan seinille on ripustettu neljän oululaisen kuvataiteilijan teoksia.

Galleristi Hanna Manninen (oik.) ehdottaa Marianne Kauppilalle paikkaa teoksen ripustamista varten.
Galleristi Hanna Manninen (oik.) ehdottaa Marianne Kauppilalle paikkaa teoksen ripustamista varten.
Kuva: Mikko Halvari

Oulun kauppahallissa asioivat voivat toukokuussa altistua yllättäen taiteelle. Kauppahallin kahvilan looseihin on nimittäin ripustettu kattaus neljän oululaisen kuvataiteilijan teoksia.

Teoksia on esillä Hanna Holopaiselta, Marianne Kauppilalta, Aino Mikkoselta ja Aini Pihlajaniemeltä.

Yhteisnäyttelyn järjestelyistä, kuratoinnista ja myynnistä vastaa Galleria MABD:n galleristi Hanna Manninen.

– Näyttely on osa CreArt Oulu -projektia, jolla pyritään vahvistamaan visuaalisen alan taiteilijoiden ja taiteen toimintakentän kehittymistä, ammattimaistumista ja kansainvälistymistä osana eurooppalaista yhteistyöverkostoa ja Oulu 2026 -kulttuuriohjelmaa, Manninen kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä