Oulun kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si ra­ken­nus­alan firmoja pyö­rit­tä­neen miehen tör­keis­tä ta­lous­ri­kok­sis­ta – oi­keu­den­käyn­nin vii­väs­ty­mi­nen vai­kut­ti ran­gais­tuk­seen

Kahta rakennusalalla toiminutta yritystä johtanut mies on tuomittu törkeistä talousrikoksista.

Oulun käräjäoikeus katsoo, että vuonna 1955 syntynyt mies syyllistyi törkeään kirjanpitorikokseen ja törkeään veropetokseen vuosina 2010–2014.

Lisäksi hänet on tuomittu vuosiin 2012–2013 ajoittuvasta törkeästä kirjanpitorikoksesta ja vuosiin 2012–2014 sijoittuvasta törkeästä veropetoksesta.

Mies johti rakennusalan yritystä, jonka kotipaikka oli Oulun seudulla. Se asetettiin konkurssiin ja liiketoiminta jatkui toisessa yrityksessä. Myös se päätyi konkurssiin.

Miehen mukaan hänen yrityksensä toiminta oli aluksi pientä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä