Oulun Digin ict-pal­ve­lut ul­kois­te­taan Istekki Oy:lle – luvassa 800 000 euron vuo­tui­set säästöt

Oulun kaupunginvaltuusto teki viime lokakuussa päätöksen Oulun Digin ict-palvelujen ulkoistamisesta ja valtuutti kaupunginhallituksen päättämään liikkeenluovutuksesta selvityksen jälkeen.
Oulun kaupunginvaltuusto teki viime lokakuussa päätöksen Oulun Digin ict-palvelujen ulkoistamisesta ja valtuutti kaupunginhallituksen päättämään liikkeenluovutuksesta selvityksen jälkeen.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun Digi -liikelaitoksen ict-palvelut ulkoistetaan Istekki Oy:lle. Oulun kaupunginhallitus päätti asiasta maanantain kokouksessaan.

Istekki Oy on informaatio- sekä terveyden ja hyvinvoinnin teknologian asiantuntijaorganisaatio, jonka omistajia ovat kunnat ja kuntayhtymät.

Liikkeenluovutukseen liittyviä neuvotteluja on käyty kevään aikana kahden in house- eli julkisomisteisen toimijan, Istekki Oy:n ja Kuntien Tiera Oy:n, kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä