Kaavoituksen tulisi olla riittävän joustavaa mutta toisaalta myös sitovaa, jotta kaavoissa toteutuisi ilmastonmuutoksen vastainen työ. Elinkeinopoliittisista syistä tavoitellaan yleensä joustavaa kaavoitusta, mutta esimerkiksi ympäristön säilyttämiseksi ja suojelemiseksi kaavoitukselta halutaan sitovuutta.
Näin linjaa Oulun asemakaavapäällikkö Kari Nykänen, joka Oulun yliopistolle tekemässään väitöskirjassa tutki kuuden kaupungin, Oulun, Helsingin, Tampereen, Jyväskylän, Lahden ja Östersundomin yleiskaavoja ilmastonmuutoksen näkökulmasta.
Kari Nykänen kertoo ottaneensa kaksi päivää vapaata väitöskirjansa tekoon. Muutoin hän teki urakan neljässä vuodessa iltaisin, viikonloppuisin ja lomilla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut