Oululla oli omat kovat hii­li­neut­raa­lius­ta­voit­teet ennen kuin uusi hal­li­tus pisti vielä ko­vem­mak­si – Oulun ase­ma­kaa­va­pääl­lik­kö Kari Nykänen tutki väi­tös­kir­jas­saan il­mas­ton­muu­tok­sen vai­ku­tuk­ses­ta kaa­voi­tuk­seen

Oulun kaupungin asemakaavapäällikkö Kari Nykänen teki väitöskirjan neljässä vuodessa töidensä ohessa.


Kaavoituksen tulisi olla riittävän joustavaa mutta toisaalta myös sitovaa, jotta kaavoissa toteutuisi ilmastonmuutoksen vastainen työ. Elinkeinopoliittisista syistä tavoitellaan yleensä joustavaa kaavoitusta, mutta esimerkiksi ympäristön säilyttämiseksi ja suojelemiseksi kaavoitukselta halutaan sitovuutta.

Näin linjaa Oulun asemakaavapäällikkö Kari Nykänen, joka Oulun yliopistolle tekemässään väitöskirjassa tutki kuuden kaupungin, Oulun, Helsingin, Tampereen, Jyväskylän, Lahden ja Östersundomin yleiskaavoja ilmastonmuutoksen näkökulmasta.

Kari Nykänen kertoo ottaneensa kaksi päivää vapaata väitöskirjansa tekoon. Muutoin hän teki urakan neljässä vuodessa iltaisin, viikonloppuisin ja lomilla.
Kari Nykänen kertoo ottaneensa kaksi päivää vapaata väitöskirjansa tekoon. Muutoin hän teki urakan neljässä vuodessa iltaisin, viikonloppuisin ja lomilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä