
Taidemaalari Veikko Törmänen seisoo Oulun rautatieaseman laiturilla kaula kenossa katsellen pohjoiseen ja ylöspäin. Juuri valmistuneella Törmäsen seinämaalauksella on pituutta 60 metriä ja korkeutta viisi metriä.
Törmäsen taiteelle tunnusomaiset eriväriset, suuret ja pienet geometriset peruskuviot, tällä kertaa neliöt, hahmottuvat jatkumoksi ja tiivistyvät kokonaisuudeksi, kun betonisen julkisivun maalausta katsoo kauempaa läheltä ratakiskoja.
– Tilanne elää jatkuvasti muurin pinnassa. Valot ja varjot häiriköivät ja rikkovat kiinnostavalla tavalla seinämän pintaa, Törmänen kuvailee.
Rakennustehon hallituksen puheenjohtaja Ari Tuutti soitti ja ehdotti Törmäselle seinämaalausta Rautatienkadun varteen nousevien kerrostalojen autohallin betoniseen julkisivuun ja osin viimeisenä valmistuvan kerrostalon ikkunoita peittävään seinään. Yhteistyö Rakennustehon kanssa sai alkunsa syksyllä 2016.
Törmänen teki luonnoksia seinämaalauksesta ja esitteli Tuutille kolme eri vaihtoehtoa. Sopimus taiteilijan ja Tuutin välillä syntyi varsin nopeasti ja kivuttomasti.
Nyt seinämaalauksesta on valmiina 60 metriä, mutta Törmäsen työ jatkuu ensi kesänä, kun kolmas kerrostalo valmistuu Rautatienkadun varteen ennen pohjoista alikulkua.