-

Välillä riit­tää, että vain olet ja hen­gi­tät

Sipe Åqvist, 50, ei ymmärtänyt uupumistaan ja tarvettaan palautumiselle, vaikka keho antoi selviä merkkejä. Lopulta oli pakko pysähtyä. Siitä alkoi matka, joka avasi Åqvistille uuden tavan elää.

Sipe Åqvist, 50, ei ymmärtänyt uupumistaan ja tarvettaan palautumiselle, vaikka keho antoi selviä merkkejä. Lopulta oli pakko pysähtyä. Siitä alkoi matka, joka avasi Åqvistille uuden tavan elää.

Iloinen, lahjakas, menestyvä yrittäjä. Tekijäihminen, innostunut ja innostava.

Kunnes yhtä äkkiä ei mitään näistä.

Oululainen Sipe Åqvist, 50, kelaa elämäänsä parin–kolmen vuoden taakse. Hän oli tuntenut epämääräisen kummallisia tuntemuksia ja väsymystä jo pitkään.

Hektisen työputken jälkeen edessä oli kesäloma. Tunnelma oli odottava, mutta olo outo ja äärettömän väsynyt.

Työ tapahtuma- ja matkailualan yrittäjänä Go Arctic Oy:ssä, tunnetun Koiteli elää -festivaalin taiteellinen johtajuus sekä lukuisat muut aktiviteetit olivat vaatineet Åqvistilta veronsa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä