Ou­lu­lai­nen Ma­riel­la Sä­res­tö­nie­mi kehitti rin­ta­lii­vit, jotka seu­lo­vat syöpää

Oulun yliopiston tutkija Mariella Särestöniemi kehittää mikroaaltotekniikkaa, jolla esimerkiksi rintasyöpäseulonta ja suolen kuvantaminen voidaan tehdä aiempaa matalammalla kynnyksellä.

Mariella Särestöniemen tutkimuksessa käytetään mikroaaltoteknologiaa. Hänellä on kuvassa kädessään antenni, jolla mikroaaltokuvantamista tehdään.
Mariella Särestöniemen tutkimuksessa käytetään mikroaaltoteknologiaa. Hänellä on kuvassa kädessään antenni, jolla mikroaaltokuvantamista tehdään.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oululaistutkija Mariella Särestöniemi pitelee käsissään muovimassasta tehtyä ihmisen kalloa.

Sen sisältä löytyy ihmisen aivoja muistuttava vaaleanpunainen malli, jonka sähköiset ominaisuudet vastaavat oikeita aivoja. Kyseessä on mikroaaltotutkimuksessa käytettävä fyysinen kaksonen.

Fyysiset kaksoset ovat rakennettuja kehon rakenteita, jotka jäljittelevät kehon sähkömagneettisia ominaisuuksia.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä