Ou­lu­lai­nen Eva Kaa­ki­nen viettää yöt auttaen vä­ki­val­taa ko­ke­nei­ta, päi­vi­sin hän tekee ly­rii­koi­ta

Iskelmäsanoituksillaan uraa luonut Kaakinen ei halua lokeroida itseään yhden tyylilajin kynäilijäksi.

Oululaisen ammattisanoittaja Eva Kaakisen yötyö turvakodissa on tuonut luovaan kirjoitustyöhön paljon perspektiiviä.
Oululaisen ammattisanoittaja Eva Kaakisen yötyö turvakodissa on tuonut luovaan kirjoitustyöhön paljon perspektiiviä.
Kuva: Pekka Peura

Oululainen Eva Kaakinen tasapainoilee kahdessa ammatissaan hyvin erilaisten maailmojen välillä.

Öisin hän suuntaa Oulun turvakotiin kriisi- ja väkivaltatyöntekijän rooliin. Yöt voivat olla todella hiljaisia, jos asiakkaat nukkuvat rauhassa, eikä uusia asiakkaita tai kriisipuheluita tule.

Toisinaan hiljaisuus on yötyöstä kaukana. Turvakodin 12 huonetta voivat olla täynnä asiakkaita, ja silloin muuttujia tulee helpommin matkaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä