Oulu vuok­ra­si il­man­puh­dis­ti­mia päi­vä­ko­tei­hin po­lii­ti­kon aloit­tees­ta – mutta onko niistä oi­keas­ti mitään hyötyä?

Puhdistimet vuokrattiin perussuomalaisten Jukka Huotarin aloitteesta. Laajempaa tutkimusnäyttöä tehosta ei kuitenkaan ole, ja Oulussa seurataan tartuntoja tavalla joka ei lääkärin mukaan anna luotettavaa tietoa.

Oulun kaupunki on hankkinut kahteen päiväkotiin ilmanpuhdistimia, joiden toivotaan vähentävän lasten ja henkilöstön sairastelua.

Pitkäkankaan ja Myllyojan päiväkoteihin on vuokrattu yhteensä 10 ilmanpuhdistinta,  viisi laitetta per päiväkoti. Molemmissa päiväkodeissa on viisi ryhmää ja puhdistimet on asennettu ryhmätiloihin.

Kokeilu on alkanut vuodenvaihteen jälkeen, kertoo Oulun varhaiskasvatusjohtaja Pirjo Koret.

Laitteet on vuokrattu espoolaiselta Vivotech Oy:ltä ja kokeiluun on varattu 10 000 euroa, Koret kertoo.

Myllyojan päiväkoti on toinen yksiköistä, joihin on vuokrattu ilmanpuhdistimia. Yksi viidestä laitteesta asennettuna seinälle.
Myllyojan päiväkoti on toinen yksiköistä, joihin on vuokrattu ilmanpuhdistimia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä