Onko lapsesi jäänyt ilman va­lin­nais­ta kie­lio­pe­tus­ta? Kerro ko­ke­muk­se­si

Jopa tuhannen oppilaan kouluissa saksan tai ranskan ryhmät jäävät perustamatta, jolloin oppilas sijoitetaan usein taito- ja taideaineisiin vastoin tahtoaan.

Oulun yliopisto ilmoitti hiljattain, että se alkaa opettaa saksaa ja ranskaa täysin nollatasolta, koska peruskoulusta ja lukiosta ei tule enää tarpeeksi kielitaitoisia hakijoita.

Samaan aikaan oululaisissa yläkouluissa kielivalinnat kilpailevat samassa korissa palloilun ja käsitöiden kaltaisten harrasteaineiden kanssa.

Opetushallituksen mukaan päätös valinnaisaineiden tarjonnasta ja ryhmäko'oista on täysin paikallinen. Oulussa kieliryhmän perustaminen vaatii yleensä vähintään 12 oppilasta. Jos raja ei täyty, nuori saattaa päätyä opiskelemaan ainetta, jota hän ei ole lainkaan halunnut.

Kaleva selvittää nyt, kuinka laajasta ilmiöstä on kyse. Onko lapsesi jäänyt ilman toivomaansa kielivalintaa? Onko ryhmä peruttu pienen koon vuoksi tai onko lapsi ohjattu kielen sijasta palloilemaan?

Vastaa alla olevaan kyselyyn ja kerro kokemuksesi. Voit vastata nimettömänä. Jättämällä yhteystietosi annat toimittajalle luvan ottaa yhteyttä mahdollisen haastattelun sopimiseksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä