"On liian hy­väk­syt­tyä, että rin­tees­sä tulee vam­mo­ja" – Ou­lu­lais­tut­ki­jat kävivät läpi rin­tees­sä sat­tu­nei­ta vakavia ai­vo­vam­mo­ja, joista yli puolet sattui ala­ikäi­sil­le

Lumilautailu ja freestyle-laskeminen ovat kehittyneet huimasti 2000-luvulla. Samalla ovat kasvaneet hyppyrit ja ilmalennot.
Lumilautailu ja freestyle-laskeminen ovat kehittyneet huimasti 2000-luvulla. Samalla ovat kasvaneet hyppyrit ja ilmalennot.
Kuva: Mikko Halvari

Suuret hyppyrit aiheuttavat eniten vakavia aivovammoja laskettelurinteessä. Isoista hyppyreistä aiheutuu myös eniten vakavia aivovammojen jälkitiloja.

Näin toteavat Oulun yliopistollisen sairaalan (OYS) neurokirurgian dosentti ja erikoislääkäri Sami Tetri sekä lääketieteen opiskelija Jussa Loueniva tutkimuksessaan.

Tutkimuksessa käsiteltiin vuo­sien 2007 ja 2017 välillä OYSissa hoidettuja, tehohoitoa vaatineita vakavia aivovammoja.

Molemmat tutkijat harrastavat itsekin laskettelua, ja Loueniva toimii myös hiihdonopettajana laskettelukeskuksessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä