Lumilautailu ja freestyle-laskeminen ovat kehittyneet huimasti 2000-luvulla. Samalla ovat kasvaneet hyppyrit ja ilmalennot.
Kuva: Mikko Halvari
Suuret hyppyrit aiheuttavat eniten vakavia aivovammoja laskettelurinteessä. Isoista hyppyreistä aiheutuu myös eniten vakavia aivovammojen jälkitiloja.
Näin toteavat Oulun yliopistollisen sairaalan (OYS) neurokirurgian dosentti ja erikoislääkäri Sami Tetri sekä lääketieteen opiskelija Jussa Loueniva tutkimuksessaan.
Tutkimuksessa käsiteltiin vuosien 2007 ja 2017 välillä OYSissa hoidettuja, tehohoitoa vaatineita vakavia aivovammoja.
Molemmat tutkijat harrastavat itsekin laskettelua, ja Loueniva toimii myös hiihdonopettajana laskettelukeskuksessa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut