Oikeus kumosi kau­pun­gin pää­tök­sen, joka salli va­ki­tui­sen asu­mi­sen Vir­pi­nie­mes­sä

Kaavamuutoksen myötä Virpiniemessä olisi saanut asua vakituisesti, mikäli tontin omistajat olisivat sitä halunneet.
Kaavamuutoksen myötä Virpiniemessä olisi saanut asua vakituisesti, mikäli tontin omistajat olisivat sitä halunneet.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on kumonnut Oulun kaupunginvaltuuston päätöksen, joka olisi sallinut vakituisen asumisen Virpiniemessä.

Valtuusto hyväksyi marraskuussa 2023 Kellon kaupunginosan useita kortteleita koskevan asemakaavan ja tonttijaon muutoksen. Kaikkiaan 167:llä tontilla olisi voitu sallia pysyvä asuminen, mikäli tontin omistaja olisi sitä halunnut.

Virpiniemen alueella on yhteensä 207 tonttia. Vakituisen asumisen kumoava päätös koskee satoja ihmisiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä