Nuorten Ys­tä­vät: Poh­jo­la­ko­din toi­min­ta muut­tu­nut mer­kit­tä­väs­ti ri­kos­tut­kin­nan aikana – "E­ri­tyi­ses­ti kiin­ni­tet­ty huo­mio­ta nuoren kuu­le­mi­seen"

Reilua kymmentä Pohjolakodin työntekijää epäillään koulukodin asukkaisiin kohdistuneista rikoksista.

Nuorten Ystävät ry:n omistama Pohjolakoti Muhoksella on koulukoti. Sen toiminnasta on tehty rikostutkinta.
Nuorten Ystävät ry:n omistama Pohjolakoti Muhoksella on koulukoti. Sen toiminnasta on tehty rikostutkinta.
Kuva: Moilanen Jukka-Pekka

Muhoksella sijaitseva Pohjolakoti nousi julkisuuteen elokuussa 2018, kun eduskunnan oikeusasiamiehen kanslia julkaisi yllätystarkastuksen pohjalta tehdyn raportin koulukodin arjesta. Raportissa tuli ilmi useita koulukodin toimintaan liittyviä laittomuuksia.

Keskusrikospoliisi on tehnyt asiassa rikostutkinnan, ja kaikkiaan seitsemän rikoskokonaisuutta siirtyy syyttäjälle. Rikoksista on epäiltynä kymmenen Pohjolakodin työntekijää.

Rikosnimikkeinä ovat virka-aseman väärinkäyttäminen, kunnianloukkaus, vapaudenriisto, pahoinpitely ja lievä pahoinpitely

– Meidän mielestä on hyvä, että asiat selvitetään ja tutkitaan perinpohjaisesti, toteaa Pohjolakodista vastaavan Nuorten Ystävät -palvelut Oy:n toimitusjohtaja Tiina Haanpää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä